Fotowoltaika - czy to się opłaca? - dom

fotowoltaika poznań

Coraz to więcej osób interesuje się

Świadomość ekologiczna w społeczeństwie nieustannie rośnie. Coraz to więcej osób interesuje się ekologią oraz tym, jak ich życie codzienne wpływa na planetę. Dlatego też dużo zainteresowania przyciąga energia odnawialna, między

Fotowoltaika - czy to się opłaca? - dom fotowoltaika poznań
innymi taka jak energia słoneczna.
Już od dawna wiadomo, że istnieje możliwość używania energii słonecznej do tego, aby zaopatrzyć całe gospodarstwa w energię. Fotowoltaika i kolektory słoneczne to jedne z wielu opcji, które są dostępne na rynku. Wiele firm specjalizuje się właśnie we wszystkim tym, co związane jest z energią słoneczną. Chodzi tutaj przede wszystkim o urządzenia, które są w stanie zbierać taką energię, a następnie odpowiednio ją przetwarzać, tak aby otrzymać normalny prąd, który może być użyty w każdym domu lub gospodarstwie. Jako, że energia słoneczna jest w pełni darmowa do pobierania, całe rozwiązanie zapewnia, że po pewnym czasie można oczekiwać bardzo dużych oszczędności. Warto jednak pamiętać że sam proces instalowania takich urządzeń jak kolektory słoneczne czy fotowoltaika zazwyczaj wiąże się ze znaczącymi kosztami. Ostatecznie jednak najważniejsze jest to, aby zadbać o planetę i dlatego też energia odnawialna to coś, w co zawsze warto inwestować.


Elektrociepłownie są droższe w eksploatacji a

Możesz zapytać, czy systemy fotowoltaiczne lub słoneczne instalacje termiczne są lepszą opcją wykorzystania energii słonecznej, a debata ta trwa od wielu lat. Elektrownie słoneczne wykorzystują energię słoneczną do podgrzania cieczy lub gazu do wysokich temperatur.

Powstała energia cieplna jest następnie wykorzystywana do zasilania generatora i wytwarzania elektryczności. Z kolei systemy fotowoltaiczne przekształcają światło słoneczne bezpośrednio w energię elektryczną. Słoneczne systemy termiczne najlepiej stosować w dużych elektrowniach, podczas gdy systemy PV są zwykle najlepszą opcją dla domów i firm. Fotowoltaika w dzisiejszych czasach cieszy się naprawdę ogromną popularnością, a energia odnawialna pozytywnie wpływa na środowisko.

Słoneczne elektrownie cieplne lepiej rozprowadzają energię poza godzinami szczytu lub w porze roku dzięki długoterminowemu magazynowaniu energii elektrycznej. Elektrociepłownie są droższe w eksploatacji, a nadmierne ciepło może powodować obawy dotyczące bezpieczeństwa. Energia słoneczna jest najbardziej wydajnie wykorzystywana do ogrzewania rzeczy, takich jak podgrzewacze wody, i jest mniej wydajna jako forma energii elektrycznej. Kolektory słoneczne działają rewelacyjnie - co z całą pewnością jest ogromną zaletą dla wielu osób. Słoneczne systemy termiczne wymagają zastosowania generatora do produkcji energii elektrycznej. Systemy fotowoltaiczne wytwarzają najwięcej energii latem, kiedy jest to najbardziej potrzebne do zasilania klimatyzacji podczas upałów.


W jaki sposób dbać o środowisko

Zmiany klimatyczne to jest fakt udowodniony. Głównym czynnikiem, jaki je wywołuje, jest emisja szeregu gazów cieplarnianych. Z gazów tych największe znaczenie ma dwutlenek węgla. Za emisję dwutlenku węgla odpowiada głównie spalanie paliw kopalnych.

W jaki sposób wpływamy na zmiany klimatu?

Do paliw kopalnych zaliczamy między innymi ropę naftową oraz węgiel. Pierwsze paliwo wykorzystywane jest głównie w transporcie, jako paliwo naszych samochodów. Drugie przede wszystkim wykorzystuje energetyka i ciepłownictwo. Z pierwszego w naszym kraju będzie jeszcze bardzo długo ciężko zrezygnować. W drugim przypadku z pomocą przychodzi nam fotowoltaika.

Fotowoltaika

Fotowoltaika do niedawna była traktowana jako drogi bajer dla bogaczy oraz eko-zakręconych ludzi. Obecnie dzięki temu, że zmieniły się przepisy, rozwiązanie to jest nie tyle ekologiczne i opłacalne. Kolektory słoneczne, jakie zamontujemy na dachu, nie kosztują mało. Instalacja, która w szczytowym momencie może wytworzyć 5-8kW kosztuje ok. 25 000zł. Energię, którą wyprodukujemy z nadwyżką, oddajemy jednak do elektrowni. 80% tej energii możemy w czasach niedoboru odebrać za darmo z sieci energetycznej. Energia odnawialna oparta na kolektorach zwraca się po ok. 10 latach pracy instalacji. Instalacja działa natomiast 25 lat lub dłużej.